Novinky pro evakuaci osob z výšky

Petzl v letošním roce přichází na trh se dvěma novinkami, které jistě potěší všechny záchranáře zabývající se evakuacemi osob, ať už spouštěním dolů, nebo vytažením či vyzvednutím helikoptérou.

 

V případě poruchy lanovky musí odpovědná osoba provést evakuaci všech pasažérů dle daného evakuačního plánu. Tato evakuace musí být provedena v určitém časovém intervalu a všeobecně je řízena obsluhou dráhy.

Přístup k cestujícím je prováděn pohybem po ocelovém laně od sloupů. Tyto operace jsou prováděny současně několika týmy, které zpravidla tvoří osoba zavěšená na ocelovém laně, která evakuuje cestující a týmový kolega na sloupu, který zajišťuje jeho bezpečnost. Další osoba na zemi přejímá cestující a řídí pohyby týmového kolegy na ocelovém laně.

Úspěch těchto operací závisí hlavně na proškolení, tréninku a praxi obsluhy lanových drah (nejméně jedenkrát za rok).

 

Když se záchranář dostane k pasažérům na sedačce lanovky, musí jim jednoduše a rychle nasadit evakuační prostředek, pomocí kterého je potom spustí ze sedačky na zem.

Klasické horolezecké sedací úvazky jsou pro tuto aktivitu nevhodné, protože se v dané pozici obtížně nasazují.

Proto se v takových případech používají tzv. evakuační trojúhelníky. Odolná plachta ve tvaru trojúhelníku se snadno nasadí na evakuovanou osobu a karabinou připojí na lano.

Nové trojúhelníky značky Petzl mají několik vylepšení, které jednak záchranáři usnadňují nasazení pomůcky na evakuovanou osobu a také lépe padnou uživateli a zajišťují pohodlné sezení v zavěšení.

Evakuace je potom příjemnější pro obě strany.

 

Petzl Thales

je evakuační trojúhelník, který lze srolovat a vytvořit z něj záchrannou smyčku. Pokud se postižená osoba ocitne na místě, kde jí hrozí nebezpečí pádu a záchrana nemá prostor na nasazení sedacího úvazku, nebo evakuačního trojúhelníku, nejrychlejším řešením pro rychlé provizorní zajištění osoby je nasazení záchranné smyčky a připojení do kotvícího bodu.

 

Poté, co je osoba zajištěna, je možné záchrannou smyčku rozvinout do evakuačního trojúhelníku a ten řádně nasadit bez nutnosti odpojení osoby z kotvícího bodu. Přechod z konfigurace záchranné smyčky do konfigurace trojúhelníku je rychlý, s použitím tří popruhů se suchým zipem.

Petzl Pitagor

Je klasický evakuační trojúhelník určený pro záchranné operace, evakuaci z lanových drah a evakuaci vrtulníkem. Nový design je pohodlný pro uživatele a snadno použitelný pro záchranáře.

Oba produkty mají ergonomický tvar, který umožňuje snadný posez a zavěšení je pohodlnější než u klasického evakuačního trojúhelníku.

  • Komfortní madla umožňují evakuovanému správně sedět v trojúhelníku
  • Ramenní popruhy udržují trojúhelník nebo hrudní pás na správném místě a evakuovaného ve vzpřímené poloze
  • Samosvorné přezky DOUBLEBACK umožňují přizpůsobení na dítě (s hmotností nad 15 kg) a dospělého (do hmotnosti 150 kg)
  • Zadní rukojeť umožňuje instalaci lana pro orientaci evakuovaného při dosažení země
  • Reflexní proužky na zadní straně usnadňují použití v noci
  • Barevně odlišená část opěradla (žlutá) a sedačky (černá) umožňuje rozlišení jednotlivých částí při nasazování
  • Zapínání je zajištěno karabinou Am’D TRIACT LOCK
  • Směr správné orientace pro oblékání je označen ikonami

Oba trojúhelníky jsou vyrobeny z materiálu TPU (bez PVC) o vysoké pevnosti, odolnému vůči UV záření (nebledne), olejům, mastnotě a vysokým i nízkým teplotám. Neobsahuje chlór (bez zápachu) a je recyklovatelný. Díky tomuto materiálu jsou produkty určeny pro pravidelné až intenzivní používání.